Брошура про АА

Незалежно від того, наскільки серйозний потяг до алкоголю,

                                                  виявляється, що ми можемо, на наше щастя,зробити інший життєвий вибір.

 Так, наприклад, ми можемо визнати,

 що ми самі безсилі перед алкоголем; що нам

 необхідна залежність від "Вищої Сили",

навіть якщо це просто залежність від групи АА.

 Тоді ми можемо спробувати жити чесним і смиренним

 життям з самовідданим служінням нашим

 друзям і «Богу, як ми Його розуміємо».

 

 БІЛЛ У., один із засновників АА, 1966 рік.

 

 

Вступ

 

Анонімні Алкоголіки - це не релігійна громада. Тим не менш, АА глибоко зобов'язані священнослужителям різних віровизнань, які надають дружню підтримку Співтовариству, починаючи з дня його заснування в 1935 році. У самій основі такої дружби закладено розуміння й терпимість – розуміння можливостей і обмежень АА як Співдружності, терпимість до вад чоловіків і жінок, чиї духовні сподівання можуть бути вище їхніх людських можливостей.

 

Було б нереалістичним припустити, що всі члени АА є віруючими людьми. Багато хто, до того ж, формально не пов'язані ні з якою релігійною доктриною. Але незліченна кількість членів АА  включаючий тих, хто не належить ні до якої ортодоксальної церкви, кажуть, що вони випробували на собі перетворюючу силу взаємодопомоги, довіри, співчуття, віри та любові. Як вже було сказано, АА сподівається, що і в майбутньому воно зможе залишатися корисним союзником для представників духовенства, розділяючи їхні піклування про одужання алкоголіків.

 

Мета цієї брошури

 

Багато священнослужителів знайомі з АА як не пов'язаним з будь-якою сектою чи конфесією спільником. Їхнє зусилля спрямоване на те, щоб допомогти алкоголікам кинути пити і вести здоровий і продуктивний спосіб життя. Вони знають, що релігійні лідери основних віросповідань висловили свою підтримку програмі АА, а також їм відомо, що в їхніх рядах також є ті, хто знайшов в АА рішення своїх особистих проблем з алкоголем.

 Метою цієї брошури є:

- по-перше, визнання АА свого боргу перед багатьма священнослужителями, які повсюдно допомагали і продовжують допомагати алкоголікам;

- по-друге, надія на те, що матеріал з наступних сторінок зможе дати необхідну інформацію про АА тим, у кого ще не було нагоди познайомитися зі Співдружністю.

Нарешті, ця брошура, використовуючи особистий досвід Анонімних Алкоголіків усього світу, дає відповіді на багато питань, які ставлять священнослужителі.

 

Що таке АА? Як воно працює?

 

 Анонімні Алкоголіки - це Співдружність чоловіків і жінок, які допомагають один одному залишатися тверезими. Єдина умова для членства в АА – це бажання кинути пити.

  Члени Співдружності обмінюються своїм досвідом у зціленні від алкоголізму і своїми надіями на зборах і при зустрічах одне з одним. В АА не існує вступних або членських внесків. Як сказано в преамбулі АА: "Ми самі утримуємо себе завдяки нашим добровільним внескам".

В основі програми АА лежать Дванадцять Кроків одужання, ряд Принципів, заснованих на досвіді проб і помилок перших членів АА. Практиковані як спосіб життя, Дванадцять Кроків включають в себе елементи, присутні в духовних навчаннях різних релігій. Ці кроки вже допомогли членам АА по всьому світу жити тверезим, наповненим життям.

 

Як починалося АА?

 

АА виникло в місті Акроні (штат Огайо) в 1935 році, коли дві людини, які визнали себе п'яницями – Білл У. та доктор Боб – виявили, що, спілкуючись один з одним, вони можуть домогтися того, на що не були здатні поодинці – залишатися тверезими. Невдовзі вони виявили і те, що їх тверезість зміцнюється ще більше, коли вони діляться нею з іншими, і вже після декількох місяців в Акроні стала регулярно збиратися невелика група тверезих алкоголіків. Поступово їх чисельність збільшилася до ста осіб.

У 1939 році, після публікації книги "Анонімні Алкоголіки", від якої Співдружність отримала свою назву, і завдяки допомозі багатьох друзів – не алкоголіків АА почали поширюватися в Північній Америці і в деяких країнах за її межами. Щоб справитися зі зростаючим обсягом запитів і надати допомогу новим групам, що виникали практично щодня, у Нью-Йорку був створений офіс для Всесвітнього Обслуговування АА – тепер ця служба називається Офіс з Обслуговування (GSO).

Зараз АА має більше 2 500 000 членів і складається з приблизно 110 000 груп майже в 180 країнах.

На початок 2011 року в Україні налічувалося приблизно 70 груп АА, що працюють в багатьох містах і населених пунктах від Луганська до Львова і від Києва до Севастополя.

 

Що являють собою збори АА?

 

Порядок ведення зборів АА визначається самостійно місцевими групами АА в містах і населених пунктах по всьому світі. Існує багато варіантів їх проведення, але в основному збори діляться на два типи: закриті зібрання – тільки для алкоголіків, і відкриті – ті, на яких може бути присутнім будь-який бажаючий.

Закриті збори дозволяють їх учасникам більш відверто ділитися своїм досвідом і застосовувати принципи програми АА, аби щодня жити тверезо.

Хоча багато відкритих зборів проходять у формі обговорення, на більшості з них все ж таки прийнятий більш суворий порядок ведення. Зазвичай вони складаються із розповідей одного або декількох виступаючих, які діляться своїми переживаннями в період активного алкоголізму та досвідом одужання в АА.

Деякі відкриті збори, на які запрошуються професійні працівники в області алкоголізму, представники засобів масової інформації тощо, мають особливу мету – інформування громадськості про АА.

Особи, які не є алкоголіками що потрапили на збори АА вперше, часто бувають здивовані тим гумором, з яким деякі з членів АА повідують про свій "п'яний" досвід. Виступи відрізняються один від одного – один може бути витриманий в цілком агностичному дусі, в той час як інший наповнений глибокою релігійною вірою. Важливо те, що виступаючі говорять тільки про себе і від себе, а не від імені всієї Співдружності. Але що у всіх виступах є спільним – то це бажання зміцнити власну тверезість, поділившись нею з іншими.

Більшість членів АА виявили, що регулярне відвідування зборів є істотним моментом для підтримки їхньої тверезості. Новачків заохочують відвідувати збори настільки часто, наскільки це можливо.

Багато членів АА повідомляють, що коло їхнього дружнього спілкування в АА значно розширилося в результаті "спілкування за чаєм" до та після зборів.

 

Де проходять збори АА?

 

Для проведення зборів групи АА орендують приміщення у храмах, молитовних будинках, інших релігійних будівлях і в громадських центрах. Але, хоча в багатьох випадках збори АА і проходять в приміщеннях, що належать і керуються релігійними організаціями, це ніяк не означає прийняття членами АА релігійних доктрин чи приєднання АА до певних релігійних рухів. І значною мірою так відбувається завдяки доброзичливому відношенню до АА священнослужителів різних віросповідань. Починаючи з перших же днів існування АА, вони надавали групам приміщення для проведення зборів за помірну плату.

 

Чи можуть священнослужителі відвідувати збори АА?

 

Священнослужителям завжди раді на відкритих "спікерських" або звичайних зборах і зустрічах з громадськістю. Щоб дізнатися, де і коли проходять такі збори, слід звернутися до служби АА у вашому місті (регіоні) або зв'язатися з

Українським Центром Обслуговування АА

 

 

(м. Київ, вул. Виборгська, 70а, 5 поверх

тел.: (044) 592-95-13)

                                                                       www.aa.org.ua

 

(інформаційний телефон АА м. Львова:   (067) 788 35 34; (032) 247 70 66)        

 

Чому важлива анонімність?

 

 Анонімність є духовною основою Співдружності, підкреслюючи рівність усіх членів АА, а єдність служить загальною запорукою зцілення від алкоголізму.

На індивідуальному рівні анонімність забезпечує для всіх членів АА  запоруку того, що про них не стане відомо як про алкоголіка за межами кімнат, в яких проходять збори, що особливо істотно для новачків. Однак у своїх особистих стосунках з непитущими або з тими, хто, на власну думку, має проблеми з алкоголем, члени АА вільні говорити про себе як про тих, хто одужує від алкоголізму. У цьому випадку відкритість може допомогти в поширенні ідей АА.

На рівні преси, радіо, телебачення та кіно анонімність підкреслює існуючу в Співдружності рівність всіх його членів. Вона служить гальмом для тих, хто без подібного "нагадування" використовував би свою причетність до АА для досягнення суспільного визнання, влади чи з іншою метою.

У Дванадцятій Традиції йдеться: "Анонімність – духовна основа усіх наших Традицій, яка постійно нагадує нам про те, що головними є принципи, а не особистості".

 

Чи є релігійна віра частиною Програми АА?

 

Коли алкоголіки звертаються за допомогою до Співдружності, АА не цікавиться їхніми релігійними переконаннями або відсутністю таких. Тим не менше, програма зцілення АА заснована на певних духовних цінностях. Окремі члени АА вільні мати своє власне розуміння таких цінностей або взагалі не думати про це.

Ще до звернення в АА більшість його членів вже визнали той факт, що вони не в змозі впоратися зі своїм пияцтвом – всю владу над їхнім життям захопив алкоголь. Досвід АА стверджує, що для набуття та збереження тверезості алкоголікам необхідно прийняти існування духовної сутності або сили, яку вони сприймають як більш могутню, ніж вони самі, і покластися на неї. Деякі вибирають в якості своєї "Вищої Сили" групу, інші звертаються до Бога, як вони Його розуміють, а інші спираються на зовсім інші концепції.

Дуже багато алкоголіків (коли вони вперше звертаються в АА) в тій чи іншій мірі спираються на прийняття будь-якої концепції Сили, більш могутньої, ніж вони самі. Досвід показує, що якщо до вирішення цих питань вони підходять неупереджено і продовжують ходити на збори АА, то з часом знаходять відповідь на це дуже особисте питання.

 

Молитви у Програмі АА

 

У Дванадцяти Кроках, написаних засновниками АА, є дві згадки про молитву. У Сьомому Кроці читаємо: "(Ми) смиренно просили Його виправити наші вади". У Одинадцятому Кроці говориться: "(Ми) прагнули шляхом молитви і міркування поглибити спілкування з Богом, як ми розуміли Його, молячись лише про те, щоб знати Його волю, яку нам слід виконати, і про дарування сили для цього".

Деякі зібрання АА завершуються спільним читанням Молитви Господньої. На інших використовується Молитва про Душевний Спокій :

БОЖЕ,

ДАЙ МЕНІ РОЗУМ І ДУШЕВНИЙ СПОКІЙ

ПРИЙНЯТИ ТЕ, ЩО Я НЕ МОЖУ ЗМІНИТИ,

МУЖНІСТЬ ЗМІНИТИИ ТЕ, ЩО МОЖУ,

І МУДРІСТЬ ВІДРІЗНИТИ ОДНЕ ВІД ІНШОГО.

 Спочатку в АА не було спеціальної літератури, і молоді групи для набуття духовних орієнтирів в основному навчалися на читанні Біблії. Збори зазвичай завершувалися Молитвою Господньою, тому що, як пізніше пояснив один із засновників АА Білл У., "вона не ставила перед виступаючими завдання, яке настільки багатьох бентежило – складати свої власні молитви".

 

Чи влаштовує АА духовні семінари?

 

Ні, подібні зустрічі АА не організовує.

 

Як організовано АА? Хто ним керує?

 

АА не має жодних центральних органів управління. У Співдружності є лише мінімальна структурна організація та кілька Традицій замість розпоряджень.

Традиційно, двоє або більше алкоголіків, які зібралися разом з метою набуття тверезості, можуть називати себе групою АА за умови, що як група вони самі себе забезпечують, не залучаючи кошти ззовні.

Вся необхідна робота в АА здійснюється алкоголіками, які самі одужують в Співдружності. Місцеві групи зазвичай обирають комітети по обслуговуванню і спостереженню за повсякденною діяльністю. Загальну відповідальність за всесвітні структури, що обслуговують АА, групи довірили Конференції з Обслуговування АА, що складається з регіональних делегатів США і Канади, зустріч яких проходить щорічно. У якості опікуна виступає Рада з Обслуговування, що складається з 14 членів АА і 7 неалкоголіків – друзів Співдружності, які служать на основі ротації.

У багатьох країнах, у тому числі і в Україні, створені цілком автономні національні структури Обслуговування АА (конференції, ради, комітети, бюро з обслуговування і т.д.)

 

Як фінансуються служби АА?

 

Співдружність АА існує повністю на самофінансуванні. Кошти з зовнішніх джерел не приймаються ні за яких обставин. В АА не існує ані вступних, ані членських внесків. Витрати кожної групи (на оренду, літературу, чай і т. ін.) покриваються за рахунок добровільних внесків її членів, що вносяться, зазвичай, в ході зборів групи. Більшість груп надає фінансову підтримку для розширення діяльності Співдружності на регіональних рівнях – наприклад, для поширення інформації про АА в лікарнях, в лікувальних і виправних установах – і для забезпечення роботи GSO в Нью-Йорку. А GSO від імені груп здійснює служіння по всьому світі.

 В Україні в даній якості виступає Український Центр Обслуговування АА.

 

Що таке "Дванадцять Традицій АА"?

 

Дванадцять Традицій означають для життя всієї Співдружності АА те саме, що Дванадцять Кроків для одужання кожного алкоголіка – члена АА.

Традиції – це пропоновані в Співдружності принципи, які забезпечують виживання і зростання тисяч груп, що складають АА. Засновані на досвіді самих груп в перші критичні роки існування АА вони пропонують керівництво для внутрішньо-групових справ, співпраці між групами і зв'язку з суспільством в цілому. Більшість Традицій відображає духовну орієнтацію Співдружності.

Традиції не є формальним обмеженням для груп АА. Але переважна більшість груп по всьому світі віддає перевагу в своїх справах керуватися Принципами, що визначаються Традиціями.

 

Чому священнослужителям варто мати уявлення про АА?

 

Священнослужителі часто є першими людьми, до кого хворі алкоголіки звертаються за допомогою і розумінням,  і часто першими, перед ким ті щиро зізнаються у своїй хворобі.

Фактично, багато алкоголіків шукають у священнослужителів духовного керівництва як до, так і після приєднання до АА.

Деякі алкоголіки не бажають кидати пити чи думають, що можуть зробити це "поодинці". У цих випадках духовні наставники зможуть повідомити алкоголікам, що допомога доступна, як тільки вони захочуть її отримати.

 

Чи є хто-небудь зі священнослужителів членом АА?

 

Так. Алкоголізм не знає обмежень. Чимало священнослужителів – алкоголіків, що представляють різні віросповідання, знайшли тверезість в Співдружності АА.

 

 

 

 

Що священнослужителі можуть розповісти алкоголікам про АА?

 

Священнослужителі, які тісно співпрацюють з АА, даючи поради алкоголікам, підкреслюють наступні моменти:

1.Поясняюють, що АА здатне допомогти, тільки якщо в алкоголіка є бажання кинути пити.

2.Переконують алкоголіків "тримати розум відкритим", навіть якщо спочатку програма АА здасться їм безглуздою. Пояснюють, що їхнє перше враження цілком може змінитися, якщо вони будуть продовжувати ходити на збори.

3.Підкреслюють, що АА має єдину мету – допомогти алкоголікам знайти тверезість.

4.Нагадують, що члени АА належать до всіх верств суспільства. Новачки зустрічають в АА людей різних професій і з різним соціальним становищем. Незалежно від різниці у походженні усіх об'єднує спільна мета – одужання від алкоголізму за допомогою Програми АА.

5.Перконують алкоголіків, що їхня особиста анонімність буде збережена.

6.Пояснюють, що, згідно з висновками професійних медиків, алкоголізм – це прогресуюче захворювання, від якого не можна повністю вилікуватися, але яке може бути призупинене, тільки якщо алкоголік припинить пити. В АА алкоголіки зустрінуть тисячі чоловіків і жінок, які, обмінюючись своїм досвідом одужання, можуть допомогти їм перейти до тверезого, наповненого життя.

 

У чому може полягати ефективна співпраця священнослужителів і АА?

 

Тим з священнослужителів, хто опікується алкоголіками, корисно було б знайти у своїй громаді активного члена АА. Після першого контакту член АА бере новачка під особливу турботу, за умови, що він або вона хочуть допомоги; беруть їх із собою на збори, діляться своїм досвідом одужання в АА.

 Нижче пропонуються деякі шляхи, за допомогою яких священнослужителі можуть ближче познайомитися з Програмою АА:

1.Відвідайте деякі відкриті збори АА.

2.Ознайомтесь з літературою АА – такою, як книги "Анонімні Алкоголіки", "Дванадцять Кроків і Дванадцять Традицій АА", "Жити тверезими", "Прийшли до переконання", а також брошури "АА: 44 питання", "АА – погляд з середини" і деякі інші.

(Ці та інші видання АА російською і українською мовами можна замовити в УЦО АА України)

3.Усвідомте духовні (хоча і не конфесійні) аспекти Програми Анонімних Алкоголіків.

4.Подзвоніть або зв'яжіться з АА, коли цього вимагає ситуація.

5.Відкрийте свої двері для проведення зборів АА.

 

Як священнослужителі можуть зв'язатися з АА?

Український Центр Обслуговування АА

 (м. Київ, вул. Виборгська, 70а, 5 поверх

тел.: (044) 592-95-13)

                                                                     www.aa.org.ua

 

(інформаційні телефони АА в м. Львові:   (032) 247 70 66;   (067) 788 35 34)        

 

 

 

Чим АА не займається?

 

Зараз, коли безліч людей з проблемами іншими, ніж алкоголізм, часто помилково спрямовуються в АА, як і раніше актуальним залишається послання одного із засновників АА Біла У. на адресу Форуму на честь ХХ річниці АА в 1955 році: "Наше Товариство передбачливо залишається вірним своїй єдиній меті – доносити наші ідеї до алкоголіків, які все ще страждають. Давайте чинитимемо опір самовдоволеному припущенню, що, раз Бог дав нам можливість добитися успіху в одній області, то нам призначено бути джерелом цілющого милосердя для кожного".

Тут було багато написано про те, що АА робить для досягнення своєї мети. Нижче ми приводимо список того, що АА не робить.

                                 

    АА не:

- забезпечує початкового заохочення для алкоголіків до одужання;

- шукає членів;

-  бере участь, і не підтримує досліджень;

- веде списків присутніх або історій хвороб;

- входить до “рад” чи громадських установ;

- стежить і не намагається контролювати своїх членів;

- ставить медичні чи психологічні діагнози та не складає прогнози;

- забезпечує детоксикацію, реабілітацію або послуги з догляду, госпіталізацію, ліки, або будь-яке медичне 

  або психіатричне лікування;

- пропонує релігійні служби або влаштовує відмову підопічного від наставника (чи навпаки);

- бере участь у просвіті про алкоголь;

- забезпечує житлом, продовольством, одягом, робочими місцями, грошима  чи будь-якими іншими благами і не надає соціального забезпечення;

- дає консультації з сімейних або професійних питань;

- приймає будь-які гроші за свої послуги або будь-які внески з неАА- джерел;

- надає рекомендаційні листи для умовно-дострокового звільнення, чи до адвокатів, працівників суду,

  соціальних установ, працедавців тощо.)

 

Про неалкогольні проблеми

 

АА відкрито для кожного, хто має бажання кинути пити, але при цьому у багатьох членів АА досить проблем і окрім алкогольних. Нас об'єднує єдина мета – зцілення від алкоголізму як безперервний процес і донесення ідей АА до інших алкоголіків. Тому, хоча ми і підтримуємо можливість поділитися нашими принципами і методами з іншими людьми, але одужання цілком і повністю залежить від їхніх власних зусиль в роботі за Програмою АА.

 

Що може поліпшити співпрацю АА з Вами?

 

АА завжди шукає шляхи посилення і розширення наших контактів з духовенством, і ми раді Вашим зауваженням і пропозиціям. Вони допомагають нам ефективніше співпрацювати з Вами для досягнення тієї мети, яку ми з Вами розділяємо: надання допомоги алкоголікові, що страждає.